Leży na wyspie, którą od centrum Sztokholmu oddziela zaledwie kilkudziesięciometrowe pasmo wody.

Słowo Djurgården można przetłumaczyć jako zwierzyniec. Już w XVI w. Król Johan III sprowadził tu renifery, łosie i jelenie. Za czasów późniejszych monarchów na wyspie zaczęły powstawać rezydencje zagranicznych dyplomatów i letnie pałacyki członków rodziny królewskiej. Królowa Krystyna przeznaczyła część wyspy na szpital i zabudowania, w których mieszkali marynarze. Była tu także niewielka stocznia. W 1897 z wielkim rozmachem zorganizowano na wyspie „Wystawę Sztokholmska”, na której prezentowano osiągnięcia i możliwości epoki industrializmu. Z tej okazji powstały tu okazale budowle, które stoją do dziś.


fullsizeoutput_91.jpeg


Dla mieszkańców Sztokholmu Djurgården jest przede wszystkim miejscem odpoczynku, spotkań, spacerów i kontaktu z przyrodą. Są w parku całkiem dziewicze zakątki, są ogrody, rozlegle połacie zieleni i bliskość wody.


IMG_6485


Do Djurgården ze ścisłego centrum miasta idzie się spacerem nie więcej niż pół godziny. Jeżdżą tu też autobusy i tramwaje. Po samym parku spacerować można w nieskończoność, albo spędzić tu czas rozrywkowo. Na przykład na karuzeli, czy innym, bardziej zaawansowanym urządzeniu. Na terenie parku jest wesołe miasteczko „Gröna Lund”.


IMG_7494


Są też restauracje, kawiarnie i „Skansen”, gdzie przeniesiono budynki o znaczeniu historycznym z innych rejonów Szwecji. Na terenie „Skansenu” mieści się również ogród zoologiczny.


IMG_4941


Zwierzęta, którym tu zaaranżowano spore wybiegi, to głównie skandynawskie gatunki – renifery, wilki, jelenie, foki… można więc je oglądać także w zimie.

W okresie adwentu wystrój wnętrz skansenowych domków dopasowany jest to okazji i przypomina jak kiedyś w Szwecji przygotowywano się do Bożego Narodzenia. W każdą niedzielę adwentu odbywa się na terenie Skansenu świąteczny bazar, a w Sylwestrowy wieczór – tradycyjna uroczystość na otwartej scenie wzgórza Solliden.


IMG_4944


Wracając do spacerów po parku, warto zajrzeć w okolice pałacyku Rosendal – można go zwiedzać, a jeśli wolimy pozostać na świeżym powietrzu – Ogród Rosendal ma sporo do zaoferowania – jest tu uprawa kwiatów, sad owocowy, kawiarnia, restauracja, jak również możliwość zjedzenia własnego prowiantu na jednej z licznych ławek wśród drzew.


p8263144.jpg


Park Djurgården to także kilka wartych uwagi i popularnych muzeów:

Muzeum Nordyckie (Nordiska Museet),

Muzeum Abby (Abba The Museum),

Muzeum Statku Vasa (Vasamuseet),

Galeria sztuki Thielska (Thielska Galleriet),

Galeria sztuki Waldemarsudde,

Galeria sztuki Liljevahls.

Jak się tu dostać

Do bramy parku Djurgården ze ścisłego centrum miasta idzie się spacerem nie więcej niż pół godziny. Jeżdżą tu też autobusy i tramwaje.

Z okolic Dworca Głównego T-Centralen można dojechać do mostu prowadzącego na wyspę Djurgården dwoma autobusami; linii 69 i 76.

W głąb wyspy, na Waldemarsudde, dojeżdża tramwaj z T-Centralen oraz autobus linii 67 z dzielnicy Solna – jedzie przez Odengatan i Karlavägen.

Można tu także dopłynąć statkiem z nabrzeża przy Starym Mieście (Gamla Stan).

Zaraz po przekroczeniu mostu łączącego miasto z wyspą mamy po prawej stronie pawilon mieszczący biuro informacji o wszystkich atrakcjach parku.

W prezentowanej poniżej galerii zdjęć my też pokazujemy kilka z nich. I serdecznie wizytę tutaj polecamy.

 


Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


Przejdź do strony internetowej Hey Stockholm