p6062867.jpg

Może być różnie. Pogoda waha się między 15°C i deszcz a 27°C i słońce. To miesiąc najdłuższych dni – najwcześniejszy wschód słońca to 3:30, najpóźniejszy zachód to ok godz. 22:00. Opady? Są dwukrotnie większe niż w maju i dwukrotnie mniejsze niż w lipcu. Średnia temperatura wody w okolicach miasta 10°C – 13°C.

Czerwiec jest chyba najbardziej aktywnym miesiącem w sztokholmskim roku – ten szkolny się kończy, a wakacyjne wyjazdy jeszcze się na dobre nie zaczęły. Maturzyści hucznie świętują, studenci też mają już wolne, do tego liczne śluby i wesela  –  czerwiec to czas imprezowania…

6  – Święto narodowe Szwecji
Co dokładnie świętujemy? – Fakt, że w 1523 roku na tronie Szwecji zasiadł Gustav Vasa – ta elekcja uznawana jest za dającą współczesnej Szwecji jej fundament.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA


W ten dzień wolny od pracy odbywają się liczne parady, marsze, zgromadzenia, koncerty i inne uroczystości. W Sztokholmie ich kulminacyjnym punktem jest wieczorna ceremonia z udziałem rodziny królewskiej w parku Skansen.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
6 czerwca 2012. Zdjęcie nieostre, ale własnej roboty – Księżniczka Wiktoria (w ludowym stroju), obok jej mąż Daniel i na przeciwko brat Karol Filip.

O godz. 17:55 Król, Królowa, Księżniczka Victoria z rodziną opuszczają Zamek by odkrytymi powozami przejechać przez miasto w licznej asyście królewskich dragonów. Na całej trasie ich przejazdu z Zamku do Skansenu, towarzyszy im entuzjastyczny tłum.

Zielone Świątki (Pingst)
Dzień wolny od pracy. To ruchome święto kościelne wypada siedem tygodni od Wielkanocy i jest w Szwecji pozostałością po czasach, kiedy religia odgrywała tu znacznie większą rolę niż dziś. Tradycyjnie przyjęło się, że Zielone Świątki to idealna okazja na chrzciny czy ślub. Odbywa się ich wiele tego dnia.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czerwiec uważany jest za początek wakacji. Rok szkolny kończy się już po pierwszym tygodniu miesiąca i wiele osób wykorzystuje wolne dni by cieszyć się latem poza miastem. Sztokholm również daje wspaniale możliwości relaksu wśród letniej przyrody – mnóstwo tu w czerwcu pikników w parkach, imprez na łodziach i statkach, czy innych hucznych spotkań towarzyskich.

Matury
Swoją wolność i swobodę świętują także maturzyści objeżdżając miasto odkrytymi ciężarówkami wyposażonymi w głośniki – na ich pokładzie duże grupy młodych ludzi tańczą, piją piwo i pozdrawiają przechodniów. Jest wesoło i hucznie. Ma to pewien wpływ na ruch uliczny ale to długa tradycja; zarówno kierowcy jak i pasażerowie są pełni zrozumienia.

Studenten
Jeśli mijasz tak udekorowane wejście do budynku, to znak, że ktoś z mieszkańców świętuje maturę – jest cała rodzina i przyjaciele…

Midsommar
Ok 21 czerwca, piątek połączony z weekendem
Prawdopodobnie najbardziej szwedzkie święto ze wszystkich jakie się tu obchodzi – celebracja lata, słonecznego światła, płodności przyrody.

1024px-midsommar_pc3a5_c385rsnc3a4s.png
fot. Mikael Häggström

Święto składa się z dwóch dni: Midsommarafton (wigilia, w piątek) i Midsommardagen – właściwy dzień świąteczny. No i siłą rzeczy dochodzi jeszcze niedziela…

Prawie wszystko jest zamknięte już od wczesnych godzin piątku a miejska komunikacja działa według świątecznego rozkładu jazdy.


19260420_1433491993396306_6795221799626652013_n
Deszcz w Midsommar nie należy do rzadkości, na szczęście nie trwa długo…

Ulice się wyludniają, wszyscy opuszczaj miasto by świętować z rodziną, przyjaciółmi gdzieś na łonie przyrody, najchętniej nad wodą. Na pytanie „co robisz w Midsommar?” bardzo wiele osób odpowiada – „to co zwykle” – oznacza to wyjazd do rodzinnego letniego domu za miastem, albo tradycyjne obchody z od lat tym samym gronem przyjaciół.

Dla tych, którzy zostają w Sztokholmie, władze miasta organizują tradycyjne obchody Midsommarafton (piątek) w Skansenie. Wszyscy mile widziani, ale wstęp nie jest wolny.

Sa też inne imprezy, o których informują lokalne gazety i portale internetowe, a niektóre malowniczo położone restauracje rozszerzają ofertę – ale Midsommarafton to trochę tak jak Wigilia Bożego Narodzenia – każdy ma swój sposób na to święto…

Samo Midsommar – zasadniczy dzień święta to najspokojniejszy dzień roku – wszyscy odpoczywają „po wczorajszym”.

A potem dni stają się już krótsze…