Temperatury w ciągu dnia od -2°C do 10°C, może padać śnieg, bywa wietrznie ale dni są dość długie; słońce wschodzi ok. godz. 6 a zachodzi ok. godz. 18.


img_0772.jpeg


Nie jest jeszcze zielono, ale tu i ówdzie można zobaczyć już pierwsze wiosenne kwiatki na trawnikach. W większości przypadków marzec to jeszcze nie pora by schować do szafy zimowe okrycie – więcej w nim zimy niż wiosny.


img_0751.jpeg


Jako że Wielkanoc to święto ruchome, może wypaść pod koniec marca. Święta, które opisujemy poniżej, a które są związane z Wielkanocą, mogą więc mieć miejsce w lutym lub w kwietniu, ale obchodzone są oczywiście tak samo.

Tłusty Wtorek (Fettisdagen)
W Polsce jest Tłusty Czwartek, a w Szwecji możliwość objadania się słodyczami przesunięto aż do przedednia Środy Popielcowej. Pączki i faworki są w Szwecji znane ale z okazji Tłustego Wtorku jada się tutaj ciastka o nazwie „semla” – jest to drożdżowa słodkawa bułka z kardamonem, przekrojona na pół, wydrążona i wypełniona masą migdałową i bitą śmietaną. Dawniej jadano ją na głębokim talerzu, do którego wcześniej nalewano trochę ciepłego mleka…


OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Dziś semla spożywana jest „na sucho” i niekoniecznie tylko w Tłusty Wtorek – można ją dostać w kawiarniach, cukierniach i sklepach spożywczych od Nowego Roku po Wielkanoc… Kojarzy się jednak z zimną i ciemną porą roku, kiedy więc wiośnie uda się przyjść nieco wcześniej, semla traci swoich amatorów – nie bardzo pasuje do słonecznej pogody i aktywności, którą ta wyzwala.

Teraz kiedy ogarnia nas mania jedzenia „mało i zdrowo”, semla robiona jest w wielu rozmiarach, są nawet bardzo małe. Warto spróbować…