Ciągle jeszcze jest ciepło, ok. 25°C i więcej. Ale wieczory i noce już bywają chłodne. Pod koniec sierpnia słońce wschodzi ok 5:40 a zachodzi przed godz. 20:00. Spora możliwość deszczy. Średnia temperatura wody spada: 16°C – 13°C.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Widok na Nybrokajen

Ponieważ rok szkolny zaczyna się w trzecim tygodniu miesiąca, w jego połowie większość mieszkańców jest już po wakacyjnych urlopach. Puls miasta znów przyspiesza. I choć to jeszcze nie koniec lata, wśród roślinności widać sporą różnicę między początkiem a końcem miesiąca. Powoli nadchodzi jesień…

7, Rakowa premiera (Kräftpremiär)
Dlaczego 7-ego? W dawniejszych czasach panował zakaz łowienia raków podczas lata. Ten okres ochronny kończył się właśnie 7 sierpnia. Teraz można łapać raki bez ograniczeń kalendarzowych ale data została jako symboliczny początek sezonu ich konsumpcji.


640px-krebse_2000b.jpg


Wspólne jedzenie raków z przyjaciółmi czy sąsiadami jest w sierpniu częstym powodem do wieczornych imprez, nierzadko suto zaprawianych alkoholem.

Będąc w Sztokholmie turystą, też możesz rozkoszować się rakami. Serwują je restauracje o tradycyjnym szwedzkim profilu swej kuchni.

Można je także bez problemu kupić w sklepach spożywczych, mrożone lub świeże. Są nie tylko szwedzkie ale sprowadzane z Turcji, z USA, i innych części świata. Krajowe są jednak najdroższe.

Premiera sfermentowanego śledzia (Surströmmingspremiär)
Trzeci czwartek sierpnia.
Jeszcze do roku 1998 obowiązywała ustawa o wcześniejszym zakazie sprzedaży śledzia, bo procesy fermentacyjne mogły jeszcze nie dobiec końca i ryba byłaby po prostu niegotowa, nie dość dojrzała. Dziś wypuszczenia produktu na rynek zależy od producentów, którzy z kolei mają własne ostre zasady co do rozpoczęcia sprzedaży.


4981840380_7c19d24e94_z


Sfermentowany śledź cieszy się coraz mniejszą popularnością i jadany jest głównie w północnej Szwecji. Charakterystyczny zapach wymaga oprawy świeżego powietrza…