August Strindberg – światowej sławy pisarz, dramaturg, poeta, artysta malarz, fotograf – urodził się w Sztokholmie w 1849, w rejonie miasta zwanym Riddarholmen, w budynku stojącym nad samą wodą, który niestety już nie istnieje.


640px-Riddarholmen_from_Stockholm_City_Hall_tower
Riddarholmen, mały przylądek i jedno z najwcześniej zabudowanych miejsc w Sztokholmie. Fot. Benoit Derrnier, Wikipedia

Rodzina często zmieniała adresy i choć wtedy nie wszystkie z nich miały dobrą lokalizację, dziś znalazłyby się ścisłym centrum miasta.


Karlaplan_from_Karlavägen_1919
Przez jakiś czas mieszkał pisarz przy placu Karlaplan pod nr. 10. Tamten budynek dziś zastępuje inny, a tak wyglądał plac 1919 roku. Fot. G.Huerlin, Wikipedia

Ostatnim mieszkaniem Strindberga był dom zwany Niebieską Wieżą Blå Tornet na rogu ulic Drottningatan i Tegnérgatan. Dziś mieści się tu muzeum pisarza.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Drottninggatan 85, „Niebieska Wieża”, tu w trzypokojowym mieszkaniu spędził Strindberg swoje ostatnie lata. Fot. l99pema, Wikipedia

Dzięki w nim wizycie można poznać Sztokholm jakiego już dawno nie ma. Strindberg był bowiem zapalonym fotografem i zostawił po sobie wiele zdjęć miasta. Również wystrój mieszkania jak i sama kamienica przenoszą nas w inną epokę.
W pobliżu, w małym parku Tegnérlunden stoi pomnik Strindberga autorstwa Carla Eldhs´a.


577px-Eldstrindbergmonument
Pomnik Strindberga w Tegnérlunden. Fot. Bronks, Wikipedia

A wzdłuż handlowego deptaku Drottninggatan w nawierzchnię wtopiono cytaty z dzieł Strindberga.


360px-Stockholm,_Sweden_(13772250943)
Cytaty Strindberga na Drottninggatan. Fot. Sharon Hahn Darlin, Wikipedia

Był postacią barwną i kontrowersyjną o czym świadczy jego twórczość. Opisywał Szwecję, Sztokholm, stosunki społeczne, relacje międzyludzkie – tak jak je widział, bez ogródek, surowo i dobitnie.
W Szwecji, a zwłaszcza w Sztokholmie, za jedno z najwybitniejszych dzieł Strindberga uważa się powieść „Czerwony Pokój” Röda rummet – poza całą fabułą, jest to subiektywny i szczegółowy obraz miasta i jego społeczeństwa pod koniec XIX w. Zwłaszcza radykalnych tendencji panujących wśród ludzi kultury, miejscowej bohemy i dekadenckiej części mieszczaństwa.


640px-Berns_slonger_1880
Tak wyglądało jedno z wnętrz tzw. Salonów Bernsa w 1880 r. Fot. Wikipedia

Tytułowy czerwony pokój, restauracyjny salon, który był miejscem licznych spotkań bohaterów tej historii, nadal istnieje w Hotelu Berns.

August Strindberg zmarł w 1912 r. mając 63 lata. Sztokholm żegnał go z wielkim żalem.
Wedle życzenia pisarza, pogrzeb miał odbyć się rano, by zapobiec nadmiernej ilości uczestników. Mimo wczesnej godziny, kondukt liczył ponad 60 tysięcy osób.


538px-August-Strindbergs-funeral-in-1912-142462196278
19 maja 1912, kondukt za trumną Augusta Strindberga. Fot. Wikipedia

315px-Strindberg-byste_i_Stockholm_(2)
Popiersie przed Królewskim Teatrem Dramatycznym Dramaten. Fot. Peulle, Wikipedia