Czy będąc w Sztokholmie mamy szanse spotkać Króla albo kogoś z królewskiej rodziny?
– Tak. Królowi nawet możemy uścisnąć dłoń.  Jeśli więc chcemy z bliska zobaczyć Karola XVI Gustawa, powinniśmy być w Sztokholmie 30 kwietnia – to dzień urodzin Króla (i przy okazji Święto Walpurgii – czyli płonące ogniska wieczorem).

M2081S-1028
Sztokholm, okolice Zamku, Orkiestra Szwedzkiej Armii, ale to nie 30 kwietnia – za dużo w tle zieleni, kwiecień to jeszcze nagie drzewa…  Fot. Wikipedia

Gdzieś ok. godz. 11 warto ustawić się na dziedzińcu Zamku Królewskiego, najpierw przez pół godziny posłuchać wojskowej orkiestry a potem spotkać Króla, który wychodzi do licznie zgromadzonych „poddanych” i przyjmuje życzenia. Przeważnie występuje w mundurze – w końcu jest admirałem marynarki wojennej – wygłasza kilka słów podziękowań, po czym ustawia się do niego kolejka – przeważnie dzieci – z kwiatami i laurkami.


640px-Kungen_67_år_2013-04-30
30 kwietnia 2013, Król kończy 67 lat. W zamkowym oknie od lewej: Królowa Sylwia, Księżniczka Magdalena, Książe Karol Filip i sam jubilat. Fot. Holger Elgaard, Wikipedia 

By pozdrowić szeroką publiczność, Król ustawia się w jednym zamkowych okien bądź na balkonie. Tu towarzyszy mu zwykle Królowa, a czasami któreś z dzieci i wnucząt.

Ten link prowadzi do strony internetowej Królewskiego Dworu i udziela szczegółowych informacji co do przebiegu uroczystości. Jest z ubiegłego roku – dla rozeznania, na 2019 danych jeszcze nie podano.


409px-Kungen_firar_40_år_på_tronen
Kiedy we wrześniu 2013 Król obchodził 40 lat na tronie, zaprosił na Zamek wszystkich chętnych – był poczęstunek, była muzyka i tłumy. Mam własne zdjęcia z tego dnia, ale tak blisko gospodarzy nie udało mi się podejść. Fot. Frankie Fouganthin, Wikipedia 

Król i Królowa pracują w zamkowych pokojach – są tam biura i oczywiście paradne sale, gdzie przyjmuje się gości i wydaje bankiety. Czasami nawet dla całego miasta – i to z tańcami. Tyle, że rzadko – raz na 40 lat…

Mieszkają w Pałacu Drottningholm, niedaleko od Sztokholmu. Można się tam łatwo dostać komunikacją miejską lub wycieczkowym statkiem. Na miejscu mamy spory kawałek pałacu dostępny dla zwiedzających, jest kaplica, są koszary, mały teatr i rozległy park, gdzie para królewska spaceruje z psami albo bez.


castle-3671059_640


Park jest otwarty dla wszystkich więc teoretycznie można spotkać także koronowane głowy. Albo przynajmniej minąć w jakiejś alei. Z tym, że raczej nie w weekendy – wtedy jest tu sporo zwiedzających. Ale wczesnym rankiem w zwykły wtorek – jest szansa. Jednak nie latem, wtedy cała rodzina wypoczywa na wyspie Öland.


640px-drottningholm_engelska_parken_2007.jpg
A to angielska część parku Drottningholm. Fot. Holger Ellgaard, Wikipedia

Karol XVI Gustaw i jego żona Królowa Sylwia mają troje dorosłych dzieci, które opuściły już pałacowe gniazdo i mieszkają ze swoimi rodzinami w innych rejonach Sztokholmu i nie tylko. Najmłodsza córka, Magdalena wyprowadziła się z mężem i dziećmi do Londynu, więc teraz ją łatwiej spotkać tam, ale zanim to nastąpiło, chroniąca swą prywatność księżniczka dała się obejrzeć.


p6072957.jpg
Zanim Magdalena wyjechała do Anglii, wyszła za mąż za Chrisa O´Neill´a. W przededniu ślubu odbył się bal w Grand Hotelu. Wielu miało nadzieję na spotkanie z Księżniczką…

p6072954.jpg
I udało się – para pomachała z balkonu…

Następczynię tronu Księżniczkę Wiktorię i jej brata Księcia Karola Filipa łatwiej spotkać, albo przynajmniej wiadomo, gdzie próbować.

Ci ostatni mieszkają w willi położonej w parku Djurgården, tu spacerują i biegają, poza tym bywają w restauracjach, na koncertach, więc można liczyć na przypadek.


img_4535.jpeg
Park Djurgården zajmuje przylądek w pobliżu centrum Sztokholmu, jest więc otoczony wodą. Rozmiary parku, bujna roślinność mogą dać poczucie prywatności tym, którzy tu mieszkają.

Księżniczka Wiktoria z mężem Księciem Danielem i dwójką dzieci mieszka w pałacyku położonym w parku Haga (Hagaparken). Są tacy, którym udało się ich tam spotkać podczas spaceru.


640px-hagaparken_stockholm_1.jpg
W rozległym Hagaparken przyroda jest bujna, jego założyciel Król Gustaw III kazał tu wznieść kilka pawilonów, altan, pałacyków – jest co oglądać – nie mówiąc o samej przyrodzie. Fot. Steven Lek, Wikimedia Commons

I co się robi, kiedy mija nas Wiktoria? Trochę zależy to od okoliczności, ale całkiem na miejscu jest uśmiech i zwyczajne „Hej”, którym ludzie pozdrawiają się na co dzień. Nikomu tu nie przyjdzie nawet do głowy prośba o autograf czy (o, zgrozo) o wspólne selfie… Ma być przyjaźnie, ale dyskretnie.

Kiedy chcemy być świadkiem jakiegoś większego wydarzenia z udziałem Rodziny Królewskiej, warto być w Sztokholmie 6 czerwca – to święto narodowe. Część obchodów z udziałem Króla i rodziny ma miejsce późnym popołudniem w parku Skansen na wzgórzu Solliden. Jest tam scena, na której odbywają się okolicznościowe występy, Król przemawia i w corocznej ceremonii rozdaje szwedzkie flagi organizacjom, które do tej pory nie miały prawa ich oficjalnie używać jako sztandaru.


fullsizeoutput_e22.jpeg
Zdjęcie nieostre, ale własnej roboty – Księżniczka Wiktoria (w ludowym stroju) z córeczką Estelle na kolanach, obok mąż Daniel i na przeciwko brat Karol Filip.

Na wzgórze Solliden może być trudno się dostać, ale przed uroczystością Król, Królowa i reszta rodziny przejeżdżają przez miasto orszakiem odkrytych powozów w licznej asyście królewskich dragonów. Droga wiedzie z Zamku a cała jej trasa obstawiona jest szczelnie tłumem wszystkich tych, którzy chcą choćby zerknąć, pomachać, zrobić zdjęcie.

A jak się miewa instytucja monarchii w Szwecji? – Wygląda na to, że całkiem nieźle. Umilkły głosy o przekształceniu się w republikę. Według danych tutejszego Instytutu Badan Opinii Publicznej z 2016, 65 procent społeczeństwa opowiada się za utrzymaniem monarchii, 23 procent jest przeciw, reszta nie ma zdania.


p9153241-e1559669900805.jpeg
2013, obchody 40-lecia na tronie i królewskie zaproszenie na Zamek.

Sztafeta pokoleń w przejęciu tronu miała niedawno miejsce w Holandii i Danii, w Szwecji jednak Król nie spieszy się by ustąpić miejsca córce. Pytany, odpowiada, że teraz dla Wiktorii najważniejsza jest rodzina i wychowanie dzieci, powinna móc oddać się temu w spokoju. Piękne położenie rezydencji temu sprzyja…


42852798205_a1f89d982c_z.jpg
Fot. Guillaume Baviere, Flickr