Kungsträdgården, popularnie zwany Kungsan, to taki park – nie park. Gdyby chcieć bardzo mocno przesadzić, można by porównać go do Central Parku w Nowym Jorku – rozmiar o wiele mniejszy, ale położenie podobne – w samym sercu miasta. Wygląd za to zupełnie inny. Znacznie skromniejsza roślinność – właściwie tylko dwa szpalery drzew – a między nimi duża i długa fontanna, scena z widownią, dwa pomniki, kilka kawiarń i budek z lodami lub kiełbaskami – właściwie nic specjalnego. A jednak…


OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Centralne położenie parku sprawia, że tętni życiem i zawsze coś się tu dzieje. Wiosną kwitną japońskie wiśnie, które przyciągają tłumy i stają się popularnym pretekstem do szwedzko-japońskiej wymiany kulturalnej; latem odbywają się tu w każdy weekend jakieś imprezy i festiwale; zimą jest ślizgawka z muzyką i świąteczny bazar.

Tu wita się hucznie sportowców po ich sukcesach w zagranicznych zawodach, tu urządza się rozmaite okazjonalne instalacje. A nawet jak nic się nie dzieje, warto tu przyjść przysiąść na kawę, popatrzeć na ludzi…


IMG_0783


Nazwa „Kungsträdgården” oznacza królewski ogród. W XVI w był dzisiejszy park dostępny wyłącznie dla wysoce uprzywilejowanych, przynależąc do pobliskiego Zamku, tu spacerowano wśród drzew i kwiatów, tu specjalnie sprowadzeni zza granicy ogrodnicy doglądali nowych gatunków roślin, w tym również ziół – małe herbarium jest nawet dzisiaj w części parku od strony Zamku.

Ogólnodostępny stał się ogród dopiero w XVIII w.. Zbudowano tu oszkloną oranżerię a całość ogrodzono murem, w którym było kilka bram. Dziś nie ma śladu ani po palmiarni ani po kamiennym ogrodzeniu. A ostatnia przebudowa parku zawiera polski wątek – północną część, tę z dużą fontanną i schodami wokół niej, projektował uznany szwedzki architekt Aleksander Wołodarski.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Kungsträdgården ma swoje miejsce w internecie, jest także na Facebooku. Zatem dostęp do kalendarza imprez jest łatwy.

A co w najbliższym czasie?

2 – 5 maja – 55 drewnianych słoni umieszczonych w parku przez Wildhood Foundation, będzie przypominało o ciągle mającym miejsce kłusownictwie na te zwierzęta.

7 maja – Dzień Seniora – odczyty, spotkania, porady kulinarne, propozycje ćwiczeń. Będzie też można potańczyć.

8 maja – Biblioteka na czasie – spotkania na temat nowych książek i nowych możliwości obcowania z nimi.

11 maja – Spotkanie z Gotlandią – oferta hotelowa, możliwości spędzania czasu na wyspie, lokalne produkty, kultura, ciekawostki.

13 maja – Szkółka rowerowa.

22 maja – Dzień Szkoły Kultury – uczniowie z tej szkoły zaprezentują swoje umiejętności i osiągniecia w dziedzinie muzyki, tańca, teatru i sztuki.

25 maja – Namaste Stockholm – indyjski festiwal kulturalny…

I całe lato jeszcze przed nami! A póki co zapraszamy na przegląd zdjęć z minionych wydarzeń.