To oczywiście dzień wolny od pracy, ale zaledwie od 15 lat. Dopiero w 2004 roku podjęto uchwałę, na mocy której 6 czerwca stał się świętem państwowym. Niestety, kalendarz nie wzbogacił się o kolejną czerwoną kartkę; Zielone Świątki, które były do tej pory dwudniowym świętem, skrócono o połowę.


IMG_6270


Dlaczego tak późno?
No właśnie – bratnia Norwegia, kiedy świętuje 17 maja, robi to cała i pełną parą – ludowe stroje, pochody, marsze, morze ludzi, morze flag, a do tego muzyka – jedna wielka impreza. W Szwecji jakby się umówiono, że nie ma się co afiszować, że przecież i tak wszyscy Szwecję kochamy, po co jeszcze dodawać te narodowe akcenty, a może to da jakieś nacjonalistyczne zabarwienie, może niektórzy poczują się wykluczeni – a tego przecież nie chcemy.


Skärmavbild 2019-06-06 kl. 18.55.15


Początkowo na łamach różnych mediów wałkowano temat i rozpatrywano go z różnych stron. Dziś dyskusja ucichła, święto się przyjęło, co roku przybywa „nowych świeckich tradycji”, a dawne zdają się mieć coraz więcej amatorów.

Co dokładnie świętujemy?
– Dwa wydarzenia:
Po pierwsze fakt, że w roku 1523, 6 czerwca, rozwiązano Unię Kalmarską, która od 1379 łączyła wszystkie kraje nordyckie. Szwecja stała się zatem oddzielnym suwerennym państwem, a na tronie królestwa zasiadł Gustav Waza – ta elekcja uznawana jest za dającą współczesnej Szwecji jej fundament.


Skärmavbild 2019-06-06 kl. 20.06.08


Po drugie fakt, że w roku 1809, też 6 czerwca, ustanowiono ważne zmiany w Szwedzkiej Konstytucji z 1772, na mocy, których władza w państwie miała opierać się na czterech filarach: wykonawczym (w osobie króla) , fiskalnym (w kompetencjach rządu), ustawodawczym (podzielona miedzy króla i rząd) i sądowniczym (w kompetencjach Sądu Najwyższego, ustanawianego przez króla). Od tego czasu zmieniono zapisy kilkakrotnie, ostatni raz w 2014.
Tyle krótki rys historyczny…


IMG_6293


Jak świętujemy?
– Zacznijmy od tego, jak nie świętujemy. 6 czerwca nie jest rocznicą wygrania wielkiej bitwy ani wyzwolenia od ciemiężcy, nie ma więc powodu do uniesień – żadnych wieców, żadnych przemów, żaden polityk nie zabiera głosu, nie rzuca chwytliwych haseł. Sprawdziłam strony internetowe tv i prasy – cisza. Może tylko na poziomie lokalnym czasem ktoś się wypowie, w sytuacjach uroczystego przyznawania obywatelstwa.


p6062881.jpg


Od godzin przedpołudniowych odbywają się liczne imprezy, zgromadzenia, pikniki, koncerty, zawody i inne uroczystości, trochę się to zmienia z roku na rok – Szwecja dopiero uczy się wspólnie świętować ten dzień i dobrze sprawdzić w lokalnej gazecie jaką nasze miasto, nasza okolica przygotowała ofertę. My mamy w pobliskim parku okraszony muzyką zlot rodzinny i rozrywkę dla wszystkich pokoleń, nieco dalej wyścigi konne połączone z rewią kapeluszy, w parku Skansen obchody na ludowo, a na koniec dnia zapowiadanych jest kilka koncertów. Na mieście dominuje totalne rozprężenie, jedynie policja jest w stanie gotowości, bo obstawia drogę przejazdu koronowanych głów, i to w odkrytych powozach.


IMG_6315


Kulminacyjnym punktem jest zawsze wieczorna ceremonia z udziałem rodziny królewskiej w parku Skansen, na wzgórzu Solliden. O godz. 17:55 Król, Królowa, następczyni tronu, Księżniczka Victoria z rodziną, oraz pozostała dwójka królewskich dzieci z małżonkami, opuszczają Zamek, by powoli przejechać przez Sztokholm w licznej asyście królewskich dragonów.


Skärmavbild 2019-06-06 kl. 20.03.55


Na całej trasie ich przejazdu z Zamku do Skansenu, towarzyszy im entuzjastyczny tłum, pozdrawiając radośnie (hmmm, brzmi nieco propagandowo, ale to prawda). Potem, na parkowej scenie odbywa się główna uroczystość; przemawia król albo marszałek parlamentu – i to jest chyba jedyna oficjalna wypowiedź w tym dniu. Następnie monarcha przydziela szwedzkie flagi instytucjom i stowarzyszeniom, które złożyły wcześniej podania o prawo ich używania, a wszystko przeplatane muzyką, występami artystów i transmitowane przez telewizję. Sielanka, owszem – na miarę czasów –  bo jednak licznie, choć dyskretnie chroniona przez służby bezpieczeństwa.


Skärmavbild 2019-06-06 kl. 20.08.15


Wracając do świeckich tradycji, jedną z fajniejszych jest „ciastko dnia narodowego” czyli babeczka wyłożona w środku masą migdałową, wypełniona kremem waniliowym, obficie udekorowana truskawkami i miniaturką szwedzkiej flagi. Niestety spóźniliśmy się, w kilku miejscach dostając odpowiedź, że ciastko „wyszło”. W zastępstwie sernik na zimno o smaku limonki, ale z chorągiewką. Hura!


IMG_6318

I zapraszamy na jeszcze kilka zdjęć z dzisiejszego dnia…

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.