Zabieram Cię dziś do „Miasteczka dyplomatów” (Diplomatstaden), gdzie spacerując po kilku zacisznych uliczkach, możemy popatrzeć na okazałe wille, ich ogrody, a także przysiąść w cieniu drzew nad wodą.


IMG_6341
Jesteśmy przy ulicy imienia Nobla (Nobelgatan), z prawej strony zieleń i woda a po lewej wille. Ta nazywa się Tryggerska Villan, bo jako pierwszy mieszkał w niej Ernst Trygger, premier Szwecji w latach 1923-24. Dziś w posiadaniu Szwedzkiej Rady Adwokackiej.

Decyzję o tym, żeby na obrzeżach centrum miasta wybudować dzielnicę, która gromadziłaby poselstwa obcych państw podjęto na początku XX w. Teren nie był zamieszkały ale też i nie zupełnie pusty – wcześniej mieściło się tu między innymi przemysłowe laboratorium do badań nad produkcją prochu i amunicji.


Villa Bonnier
Na pierwszym planie fragment Villi Bonnier, budynek jest w posiadaniu Szwecji i pełni role reprezentacyjne. W głębi rezydencja ambasadora Belgii.

Według początkowych planów, chciano tu zbudować pałaco-podobny gmach poświęcony dokonaniom Alfreda Nobla. Jedynymi po tych zamysłach śladami są nazwa tej parkowej okolicy – Park Nobla (Nobelparken) i nazwa jednej z uliczek w Miasteczku, Nobelgatan.


Tillbergska Villan
Tillbergska Villan – tu nawet ogrodzenie mówi, które państwo jest właścicelem.

Ostatecznie jednak postawiono na wille. Początkowo nie były ambasadami, kupili je bardzo zamożni przemysłowcy bądź przedstawiciele szwedzkiej arystokracji. I mimo, że nazwa Diplomatstaden już oficjalnie określała tę okolicę, ambasadorowie bywali tu co najwyżej na prywatnych bankietach.


peonie
Te piękne peonie zdobią wejście do Villi Gaber (tu niewidocznej), to jedyny w tej okolicy budynek w rękach prywatnych, Kupiony w 2005 za 115 mln koron, czyli ok. 10 mln euro.

Dziś większość stojących tu budynków jest własnością różnych państw; USA, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Turcji, Węgier czy Arabii Saudyjskiej. Jedynym prywatnym posiadaczem jest pan Salvatore Grimaldi, zwany Rowerowym Królem, to dawny właściciel kilku fabryk rowerów, w tym światowych sław Monarch czy Crescent.


Villa Bonnier
Wejście do Villi Bonnier

Wille, mimo, że powstały w tym samym czasie, miały różnych architektów i różnych wykonawców. Dlatego nie stanowią jednej zwartej całości w ramach określonego stylu, łączy je rola jaka spełniają i lokalizacja – Narodowy Park Miejski Djurgården – oaza spokoju. Mimo, że na przestrzeni lat budynki zmieniały właścicieli, nazwa każdej willi pochodzi od nazwiska pierwszego jej posiadacza.


brittiska residensen
Ta willa to Brytyjska rezydencja (Brittiska residenset), dawniej rezydencja ambasadora Wielkiej Brytanii, teraz w gestii urzędu ambasady

Brittiska residenset
Ten sam budynek z drugiej strony – i już nie mamy wątpliwości do kogo należy…

Określenie „miasteczko” sugeruje, że jest tu również jakaś infrastruktura – sklep, może poczta, biblioteka, szkoła, czy choćby kiosk – nie, nie ma. Jedynym elementem, który można by do infrastruktury zaliczyć jest kościół; mały, kamienny, otoczony zacisznym cmentarzem. Nosi nazwę Angielski Kościół (Engelska kyrkan) bo projektowali go angielscy architekci.


Engelska kyrkan
Wieża Angielskiego kościoła góruje ponad willami

Wybudowany w drugiej połowie XIX w., stanął początkowo w ówczesnym centrum Sztokholmu a w 1913 przeniesiono do tutaj, dla wygody brytyjskiego przedstawiciela, który właśnie zajął jedną z willi.


kościół cmentarz
Stary cmentarz wokół kościoła

Kościół otacza stary garnizonowy cmentarz; był tu już zanim postawiono budowlę. Niektóre groby zachowano, inne przeniesiono w okolice pobliskiej siedziby Szwedzkiej TV.  Drugi element zaplecza to przystanek autobusowy, choć akurat mieszkańcy tej dzielnicy pewnie rzadko z niego korzystają.


Villa Josephson,
Villa Josephson, własność Królestwa Belgii i siedziba ambasadora

Przy okazji wizyty w parku Djurgården lub w Muzeum Nordyckim, warto zboczyć lekko z kursu i zajrzeć do dyplomackiego miasteczka, to świetny przykład Szwecji z czasów dobrej koniunktury i gwałtownego rozwoju budownictwa z przełomu wieków XIX i XX oraz spojrzenia różnych miejscowych architektów na to jak powinny uzewnętrzniać się zamożność i wysoki status.


USA ambasador
Villa Åkerlund. Tak mieszka ambasador USA, jeśli jest. Odkąd Donald Trump objął urząd, nowy reprezentant jego administracji nie został wyznaczony. Ostanim był Mark Brzezinski, syn Zbigniewa Brzezinskiego. Po jego odwołaniu w 2016, nikt nowy się jeszcze nie pojawił… Obowiązki ambasadora „chwilowo” pełni chargé d’affaires Pamela Tremont.

Oto jeszcze kilka zdjęć z Miasteczka dyplomatów:

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


Jak się tu dostać:

Spacerem:
– z centrum miasta wzdłuż ciągnącej się nad wodą ulicy Strandvägen, zajmuje ok. 30 – 40 minut.

Autobusem:
– linii 69, ze stacji T-Centralen do przystanku Ambasaderna,
– linii 76, wsiadamy np. przy parku Kungsträdgården albo przy Nybroplan (przed teatrem Dramaten), a wysiadamy przy sali koncertowej Berwaldhallen.


A polska ambasada?
– Tutaj jej nie ma ale też bardzo ładnie leży, przy reprezentacyjnej ulicy Karlavägen i wśród innych placówek zagranicznych. Zajmuje dwa budynki; w jednym jest sama ambasada, w drugim rezydencja ambasadora.

polska ambasada
Ulica Karlavägen, Ambasada Polski. Willę zbudowano na zamówienie wysokiego urzędnika państwowego Waltera Philipsona. Jest Ambasadą RP od 1935 r.
rezysencja ambasadora
Tuż obok ambasady, rezydencja ambasadora. To tzw. Adelsköldska villan, czyli willa wzniesiona pod koniec XIX w. dla majora Adelskölda. Przeszła na własność polskiego państwa w 1973 r. i do początku lat 2000 pełniła funkcję Ośrodka Polskiej Kultury.