W Sztokholmie i okolicach jest na tyle dużo wody, że mieszkanie z widokiem na nią nie powinno się wydawać niczym niezwykłym,

a jednak w stosunku do całej liczby mieszkańców, bardzo niewielu ma taki widok, a mieszkania, z których okien można oglądać wodę, statki, żaglówki są wysoko cenione. Zapraszamy więc do dzielnicy, gdzie widok na wodę mają prawie wszyscy, niektórzy nawet cumują swoją łódkę pod balkonem…


2-7

Hammarby. Kilkadziesiąt lat temu był tu port – nie jakiś wielki, z wysokimi dźwigami i piętrami kontenerów – tu rozładowywano towary, które wcześniej do dużego portu Frihamnen przybywały pełnomorskimi jednostkami, zbyt dużymi by mogły wpłynąć na płytkie wody w bezpośrednim sąsiedztwie miasta. Tam transport pakowano na mniejsze statki, które potem przypływały tu, do portu Hammarby, czyli Hammarbyhamnen.


Norra_Hammarbyhamnen_1949
Port Hammarby, 1949, fot. Wikipedia 

Węgiel, cement, drewno, cegła – wszystko to stąd szło dalej, do innych części miasta i regionu albo zostawało na miejscu, w magazynach i różnego typu zakładach przerabiających surowce. Był więc to teren wybitnie przemysłowy, zaplecze stolicy.

Od stuleci Sztokholm się szybko rozrasta; mieszkańców przybywa, potrzebne były i są mieszkania. W latach 1980´ powoli zaczęto realizować projekt zmiany oblicza portu Hammarby – zamiany tych okolic w dzielnicę mieszkaniową.

Bliskość wody dała architektom wspaniałe możliwości. Pole do popisu wykorzystano – powstała duża nowa dzielnica z zatokami, kanałami, połączeniami wodnymi i mnóstwem domów, których mieszkańcy mogą się cieszyć nie tylko widokiem na wodę, ale jej bezpośrednim sąsiedztwem.


8-6

Nazwę częściowo zmieniono – Hammarby zostało, dodano „sjöstad” – morskie miasto (w tym wypadku raczej miasteczko). Przyjeżdżając tu, a zwłaszcza przypływając ze ”starego Sztokholmu”, mamy wrażenie, że jesteśmy w zupełnie innym mieście – życie toczy się jakby wolniej choć infrastruktura zapewnia normalne funkcjonowanie: jest sieć jezdni, nawet główna aleja, którą jeździ elektryczna kolejka, są sklepy, urzędy, hotel, restauracje, kawiarnie – a mimo to, czujemy się trochę jak na wakacjach.


2-14 2

Może to bliskość wody i architektura? Budynki są w większości cztero -, pięciopiętrowe, między nimi dużo zieleni, przejścia, alejki, podwórka, fontanny. Niewielki tu ruch, chwilami jakby żaden…

Jest tu nie tylko ładnie, ale także ekologicznie. Budynki, które powstały w połowie lat 90 są wyposażone w nowatorskie energooszczędne instalacje: ogrzewanie – dzięki geotermii i panelom słonecznym na dachach, gaz – jest typu „bio” i otrzymywany z przerobu organicznych odpadów z pobliskiej oczyszczalni. Świadomie ograniczono ilość miejsc parkingowych, zachęcając mieszkańców do korzystania z dwunastu lokalnych wypożyczalni samochodów – członkostwo opłaca się miesięcznie i używa samochodu w miarę potrzeb.


4-3

Tutejszy ekosystem wzbogacił się o zagrożone gatunki ptaków wodnych, którym stworzono warunki do rozmnażania – teraz żyją sobie w nadwodnych szuwarach…

Dzielnica ma być całkowicie gotowa w 2020, budowa trwa jeszcze na jej najdalszych krańcach, większość miasteczka jednak działa od dawna. Mieszka tu 25 tysięcy osób w 11 tysiącach mieszkań.


4-2

Metro tutaj jeszcze nie dochodzi, ale ma się to zmienić w 2025. Na razie muszą wystarczyć autobusy i owa kolejka, która jednak póki co nie łączy dzielnicy z centrum.

W jej obrębie kursuje za to mały lokalny prom – jest darmowy i pozwala mieszkańcom z odleglejszych terenów łatwo dostać się do okolic gdzie najwięcej sklepów i usług. No i „prom” to jednak określenie trochę na wyrost – można nim co najwyżej przetransportować rower.


4-9

Mieszkania są tu zarówno lokatorskie jak i nabyte na własność – tych ostatnich jest zdecydowanie więcej. Żeby dostać tu lokatorskie mieszkanie trzeba w kolejce czekać wiele lat, mimo, że czynsze są wysokie.

Kupno mieszkania w tej dzielnicy to spory wydatek – metr kwadratowy kosztuje ok 60 tysięcy kr (jakieś 24-25 tysięcy zł). Oczywiście im lepsza lokalizacja i widok, tym cena wyższa. Kiedy zacznie dochodzić tu metro, z pewnością jeszcze podskoczy.

Dla porównania, mieszkanie w najdroższych, starych dzielnicach ścisłego centrum Sztokholmu, kosztuje ok. 100 tysięcy kr/ m kw (40 tysięcy zł).


4-8

Jeśli interesuje nas jak żyją mieszkańcy Sztokholmu, warto się tu wybrać.

W Hammarby Sjöstad ludzie mieszkają z wyboru – nie dlatego, że nie stać ich na nic lepszego albo że muszą odczekać w kolejce kolejnych kilka lat, by wyprowadzić się do innej wymarzonej lokalizacji.


6-6

Dzielnica podbiła serca zwłaszcza ludzi młodych i nieźle zarabiających. Oddalenie od tłocznego śródmieścia nie było dla nich problemem, teraz, po prawie 20-tu latach od wporowadzenia się tu pierwszych mieszkańców, średnia wieku poszła nieco w górę – najwięcej mijaliśmy osób ok 40-tki, co jakby zgadza się z tabelami statystyk, według których mieszkańcy w wieku 25-65 lat stanowią tu 60 procent, dzieci do 15 lat ok. 20 procent, a pozostałe 20 to osoby w wieku emerytalnym. Wiekowo wydaje się być to miejsce dla wszystkich, ale warunkiem jest chyba umiłowanie spokoju i wody…

Jeśli cenisz to i Ty, przyjedź. Warto!

A tymczasem zapraszamy na więcej zdjęć, zrobionych latem 2019:


Jak się tu dostać

Z T-Centralen:
metro linii 17 do stacji Slussen, potem autobus linii 71, wysiadamy na przystanku Henriksdal
lub
metro do stacji Mariatorget, potem autobus linii 74, wysiadamy na przystanku Luma

Statkiem:
Z Nybrokajen (vis a vis teatru Dramten) odchodzi statek pod nazwą ”Emelie”. Podróż w jedną stronę kosztuje 60 kr, tam i z powrotem – 100 kr. Bilety kupuje się płacąc kartą kredytową na pokładzie statku.

Link do rozkładu rejsów