Kiedy przypływasz tu statkiem i sylwetka budynku zaczyna powoli rysować się na horyzoncie, nie widzisz jej w całości

– zaledwie fragmenty wyłaniają się zza wysokich sosen. Przez ich korony prześwituje blask okien, widać dach porośnięty skalną roślinnością i skośne panele słoneczne.


IMG_7567

Galerię sztuki Artipelag zaprojektowano tak by, na ile to możliwe stała się integralną częścią wzgórza, na którego zboczu leży, by nie dominowała nad przyrodą.
Mieści się na cyplu Hålludden, w gminie Värmdö, która jest częścią sztokholmskiego archipelagu.


IMG_7576

Głównym budulcem jest beton; surowy, ale na tyle wypolerowany, matowy i jasny, że przystępny, zapraszający i ciepły. Uzupełniają go: szkło – panoramiczne okna co chwila przypominają, że jesteśmy daleko od miasta, kamień – część galerii wykuta jest w skale, i drewno – w końcu jesteśmy w lesie.


IMG_7616

Nawet jeśli nie interesuje nas sztuka i sale wystawowe, można przyjechać tu dla przyrody, spaceru wzdłuż wody, widoku z tarasu czy skalistego brzegu, albo dla przyjemności pogadania przy kawie na tarasie pod sosnami.


IMG_7568

Artipelag został oddany do użytku w 2012 a powstał jako prywatny projekt Björna Jakobsona, założyciela i właściciela firmy Babybjörn, produkującej rzeczy dla dzieci; nosidełka, foteliki i inne mniejsze i praktyczne przedmioty. To dlatego, choć tematycznie nieco odbiegają, artystycznie wyeksponowane można je kupić w tutejszym sklepie.


IMG_7572

Żona biznesmena, Lillemor, artystka i projektantka też była zaangażowana w przedsięwzięcie, które spotkało się z przychylnością lokalnej gminy i zostało zrealizowane w siedem lat.


IMG_7575

Za stronę architektoniczną odpowiada sztokholmska pracownia Nyréns Arkitektkontor, której udało się stworzyć miejsce o niepowtarzalnym charakterze: wtopiona w przyrodę fasada kryje 5 000 mkw powierzchni użytkowej – kilka sal wystawowych, dwie restauracje, sale wykładowe, niewielki hotel, sklep i przestrzenne pomieszczenia przejściowe; hall, korytarze, schody.


IMG_7586

Nas przywiodła tu wystawa prac włoskiego artysty – grafika i projektanta – Piero Fornasettiego. Wyeksponowano je w sześciu salach i wzbogacono o pokazy video. Zapraszamy na mały przegląd:


Kiedy już tu jesteśmy, możemy nie tylko delektować się sztuką czy dobrą kuchnią, ale również przyrodą – wzdłuż skalistego brzegu biegnie drewniana promenada, którą możemy udać się na dłuższy spacer po leśnej okolicy i obejrzeć rzeźby umieszczone w plenerze. I tu kolejny pokaz zdjęć:


Sam wstęp do budynku galerii jest oczywiście bezpłatny, można przesiąść na kawę czy lunch, zajrzeć do sklepu, wejść na dach i podziwiać widoki.  Dopiero kiedy chcemy zwiedzić sale wystawowe, idziemy do kas.

Jeśli lubimy przejażdżki statkiem, sztokholmski archipelag dostarcza wspaniałych wrażeń – wizyta w Artipelagu może być dla nich idealnym pretekstem…


IMG_7650

Czas na powrót i dwugodzinny rejs do Sztokholmu…


Informacje praktyczne:

Wstęp na organizowane tu wystawy:
– bilet umożliwiający obejrzenie wszystkich aktualnych ekspozycji: 335 kr (latem z rabatem 235 kr), młodzież do lat 18 230 kr (latem 180 kr)
– bilety na pojedyncze wystawy są w różnych cenach, oto link do wersji angielskojęzycznej.

Uwaga…
Na terenie całego obiektu obowiązuje zakaz palenia.
Wszystkie płatności wyłącznie kartą.
Dzieci do lat 13 mogą w salach wystawowych przebywać tylko w towarzystwie dorosłych opiekunów.

Więcej o obiekcie na stronie internetowej Artipelag po angielsku

Jak się tu dostać:
Statkiem:
z przystani Nybrokajen w centrum miasta odchodzą statki raz dziennie:
– w okresie 4 maja – 23 czerwca i 7 – 29 września:
odjazd o godz. 10.30, powrót z Artipelag autobusem (szczegóły nieco niżej)

– w okresie 24 czerwca – 1 września:
odjazd o godz. 11:00 (na miejscu jesteśmy o 12:30)

Kurs powrotny z Artipelag 14:50, w Sztokholmie jesteśmy o 16:30

Cena biletu w jedną stronę 215 kr
Cena biletu w obie strony 295 kr

Autobus Artipelagu:
Artipelag ma własny autobus, który dowozi gości ze Sztokholmu kilka razy dziennie. Odchodzi z centrum miasta, z przystanku przy ulicy Vasagatan 24 (przed McDonald´s).

Dojazd tym autobusem do galerii jest darmowy, powrót kosztuje 50 kr.
Czas podróży 25 min.

Oto link do godzin rozkładu jazdy

Autobusem miejskim:
– ze stacji T-Centralen metrem do stacji Slussen
– ze stacji Slussen autobus linii 474 do Gustavsberg Centrum
– z Gustavsberg autobus linii 468 do Hålludden
Podróż w dzień powszedni zajmuje ok. 1 godz. 10 min.