Sztokholmski park Bellevue to dobre połączenie natury z kulturą – z jednej strony zieleń, skały, woda; z drugiej trochę historii w postaci kilku starych dworków i drewnianych zabudowań.

Jedno z nich mieści rzeźbiarskie atelier. Tworzył tu znany szwedzki artysta, Carl Eldh (1873 – 1954).


IMG_7873

Zaczynał skromnie, nie miał finansowego zaplecza pozwalającego na studia u mistrzów dłuta – musiał łączyć naukę z pracą. Ale zaszedł daleko; najpierw studia i artystyczne początki w Paryżu, potem powrót do Szwecji, wygrane konkursy, znaczące zamówienia, w brąz przekształcone sylwetki znanych osobistości.


IMG_8353

Początkowo pracował w śródmieściu, ale kiedy sąsiedzi zaczęli skarżyć się na hałasy powodowane kuciem w kamieniu – postanowił postarać się o atelier gdzieś na uboczu.


Version 2

Trafił świetnie. Wydzierżawił od miasta malowniczą parcelę na terenie parku Bellevue i zamówił u wziętego architekta, a prywatnie przyjaciela, Ragnara Östberga, projekt nowej pracowni. Östberg, ten sam, który jest autorem projektu sztokholmskiego ratusza, podszedł do zadania z rozmachem, ale Carl Eldh znacznie okroił pierwotną wizję – chciał skromnego budynku – bez pałacowego zadęcia.


IMG_7863

Miała być to tylko pracownia, podobno jednak Eldh spędzał tu więcej czasu niż wymagała praca. Zwłaszcza kiedy żona i córka opuściły Szwecję, wyjeżdżając do Kalifornii, by otworzyć artyście drogę do zdobycia amerykańskiego rynku. Kiedy zmarł, obie wróciły do kraju, a w jego atelier powstało z czasem muzeum. Córka Carla Eldha, Brita, prowadziła je do końca swego życia; zmarła w 2000 mając 93 lata.


IMG_8347

Co do twórczości Eldha – jego idolem był August Rodin, ale marzenie Carla o byciu studentem wielkiego mistrza nigdy się do końca nie spełniło; poznali się, Carl pokazywał mu swe prace, słuchał rad i wskazówek Rodina, były to jednak okazjonalne spotkania, nie prawdziwe studia pod okiem mistrza.


Eldh
Botanik Carl von Linné (Karol Linneusz), autorstwa Carla Eldha

Prace Eldha dowodzą, że był człowiekiem wrażliwym, zainspirowanym ludzką psychiką – jej emocjami. Przez lata zmieniał jednak styl; od romantycznego, poprzez ekspresyjny, neoklasyczny do prawie socrealistycznego.

Który z nich najbliższy był jego własnej naturze? Trudno powiedzieć, podobno był człowiekiem skromnym, wywodzącym się z biednej rodziny rzemieślniczej i jako taki osiągnął sukces – stał się wziętym artystą, którego prace upamiętniają postacie wielkiego formatu, tym samym i jego, jako twórcę, przenoszą w nieśmiertelność…


Eldh
August Strindberg, prywatnie dobry znajomy artysty. Carl był pisarzem zafascynowany i rzeźbił go kilkakrotnie. Tu pomnik stojący nieopodal ateljer.

Muzeum leży na niewielkim wzgórzu, jego stromy dach i złocistą ozdobę na zwieńczeniu przylegającej rotundy widać z daleka. Drewniany płot, za nim niewielki, ale pełen uroku i zadbany ogród, cisza – wszystko to sprawia, że czujemy się trochę poza właściwym czasem i przestrzenią – wchodzimy w świat artysty a skrzypiące deski starej podłogi potęgują wrażenie.


IMG_8336

Latem pracownie Carla Eldha można zwiedzać o określonych godzinach z przewodnikiem. Podczas innych pór roku zwiedzanie ograniczone jest do weekendów albo można je zamówić. Ale nawet jak nie uda nam się zobaczyć wnętrza, warto przyjść tu na spacer, a potem kontynuować go wydłuż zatoki Brunnsviken w parku Bellevue.


Bellevue
Pobliski park Bellevue

Link do angielskojęzycznej wersji strony internetowej Muzeum Carla Eldha

Jak się tu dostać ze stacji metra T-centralen
– metrem linii 17 (zielona, na Vällingby i Hässelby) dojeżdżamy do stacji Odenplan,
– na Odenplan przesiadamy się w autobus linii 50 i jedziemy do Roslagstull.
Roslagstull to spore rondo, na pn-zach od niego odchodzi aleja Bellevuevägen, Ona doprowadza nas do Carl Eldhs Ateljémuseum