O co chodzi z tym czerwonym konikiem? Może dostaliście od kogoś, kto był w Szwecji taki souvenir w formie breloczka, magnesu, czy drewnianej figurki?

Może sami sobie takiego konika przywieźliście? Wtedy wiecie, że nie są tanie… Ale dlaczego akurat koń? I to czerwony w kwiatki, czy inne ornamenty?


IMG_7756

Koń to po szwedzku „häst”, a ten, o którym mowa to „dalahäst”, czyli koń z regionu Dalarna (ze stolicą w Falun – miłośnicy skoków narciarskich wiedzą, że jest tu skocznia).
Koniki są w tej okolicy wytwarzane od XVII w, najpierw jako zabawki, z resztek drewna używanego do produkcji mebli, krążyły po okolicznych jarmarkach i bazarach ku uciesze dzieci.


IMG_7760

A meble z tego regionu (do dziś bardzo cenione na specjalnie im poświęcanych aukcjach) były malowane na jednolity kolor i dekorowane malowanymi kwiatami bądź innymi elementami wziętymi z natury lub fantazji. Więc i konie utrzymano w tym stylu, zwanym „kurbits” – ale to już kurs dyplomowy.


IMG_7761

W kwietniu 1939 r w Nowym Jorku otwarto wielką wystawę: New York World´s Fair (Polska też tam miała swój pawilon – warto poszukać), gdzie Szwecja wystawiła jako symbol kraju 3-metrowej wysokości, ważącego tysiąc kg, czerwonego konia z Dalarna, a jego miniaturki sprzedawano w wystawowym butiku. Nic dziwnego – świat sztuki mocno wówczas podążał nurtem Arts & Crafts, gdzie twórczość ludowa była inspiracją.


IMG_7762

Klasyczne dala-koniki, te najwyższej jakości, produkowane są od 1922 w miejscowości Nusnäs (oczywiści w Dalarna), w dwóch różnych firmach, których właścicielami są dwaj bracia; Gunnar Olsson i Anders Olsson. Kto zapuści się w tamte rejony, może fabrykę odwiedzić i zobaczyć cały proces powstawania najpopularniejszej pamiątki ze Szwecji…


IMG_7804

Co jeszcze jest takie very Swedish? – szkło z Orefors i Kosta Boda, plecaki Kånken, długopisy starej firmy Ballograf, lista jest długa ale o tym innym razem…