Sztokholmski festiwal Pride trwa tydzień i kończy się wielką paradą. Hasło 2019: „Jesteśmy potrzebni”

Wygląda na to, że Pride się w Szwecji zinstytucjonalizował, w pozytywnym sensie tego pojęcia; bardzo bogaty program (link w wersji angielskiej poniżej), podzielony na kilka kategorii tematycznych, zaprasza uczestników w określone miejsca, na określoną godzinę w określonym celu, czy to klubowa impreza, pokaz mody, czy poważny wykład.


Pride 2019
Policja i wojsko w ulicznych spotkaniach

Nie są to więc, jak wielu może się wydawać, nieprzerwane bachanalia rozpusty, przed których widokiem należy chronić duszyczki „zdrowej” części społeczeństwa. Nic bardziej mylnego. To raczej warsztaty przeplatane rozrywką. Proporcje w zależności od pory dnia i tego co kto uważa za rozrywkę – tu mamy tzw. szeroki wachlarz.

Momentem inauguracyjnym było uroczyste otwarcie tzw. Pride House. Na czas trwania festiwalu tu będą odbywały się wykłady, pogadanki, spotkania na tematy związane z problematyką równego traktowania i inne ważne dla społeczności HBTQ, polityków i przedstawicieli różnych grup zawodowych.

Właśnie, skrót, który np. w Polsce brzmi LGBT, w Szwecji obejmuje osoby: H-homoseksualne, B – biseksualne, T- transseksualne, Q- qeer – to dość zagmatwane, ale w skrócie można powiedzieć, że dotyczy osób, które nie identyfikują się ze zjawiskiem płci (jest sporo lektury na ten temat).


Pride 2019
Przez cały tydzień autobusy w odświętnej szacie

Program podzielono na kilka kategorii:

Pride na mieście
– różności: od tęczowych elementów, po występy na scenie i pawilony z poradnictwem dla osób HBTQ, ich przyjaciół, partnerów, rodziców, dziadków.
Przykłady zajęć: rejs kajakami, wędrówka po Starym Mieście, wystawa fotograficzna, półkolonie dla młodzieży, wieczorne dyskoteki na świeżym powietrzu i w klubach.

Pride House
– forum dyskusyjne, wykładowcze, towarzyskie, naukowe – jednym słowem poważnie. Przykłady: wykład „Akceptujące środowisko w pracy”, „Osoby transseksualne a sport wyczynowy”, seminarium dla rodzin.

Pride Park
– otwarty w godz. 15:30 – 00:00 na terenie stadionu Östermalm IP – aktywnie, zabawowo, wielopokoleniowo – sport, muzyka, gry towarzyskie, jednym słowem święto.

Pride Młodzież
– skierowany raczej do młodzieży młodszej – warsztaty robienia biżuterii, malowania paznokci, wykonywania nadruków na tekstyliach – chodzi nie tyle o „naukę rzemiosła” a o to by spotkać i poznać sobie podobnych.

Sektor „Kinky” (wg. Wiktionary.pl – „kinky” to zboczony, perwersyjny)
– tu można będzie spróbować różnych uciech cielesnych i przyrządów do nich przydatnych. To też na wspomnianym wyżej stadionie Pride Park.

Tak, że dla każdego coś miłego.


pride 2019
Parada Pride 2019

A punkt kulminacyjny to kończąca festiwal parada, największa w Skandynawii, zwykle przyciągająca wielu uczestników (ocenia się, że może być ich 50 tysięcy w 200 różnych maszerujących ekipach), publiczności jest średnio dziesięć razy więcej – więc jakieś pół miliona.

W tym roku parada rusza spod Ratusza (tego od bankietów z okazji Nobla) o godz. 13:00 i przechodzi przez centrum miasta by zakończyć się w wyżej wspomnianym Pride-parku, czyli na stadionowej murawie.


pride 2019
Grupa solidarnościowa z tymi, którzy nie mogą otwarcie przyznać się do swej orientacji seksualnej

Parady Pride to w Szwecji tradycja sięgająca lat 70´, nie zawsze były tak liczne i radosne, zrodziły się z protestu i buntu, dziś są świętem.
Idą w nich między innymi: przedstawiciele wszystkich grup spod znaku tęczy, grupy wsparcia, „Dumni Rodzice”, Szwedzka Policja, międzynarodowa społeczność w Szwecji, solidarni z tymi, którzy tam gdzie mieszkają, musza się maskować, Szwedzki Kościół, Szwedzka Straż Pożarna, związki zawodowe różnych branż, partie polityczne, Szwedzkie Siły Zbrojne, pracownicy banków i inne grupy zawodowe, najróżniejsze stowarzyszenia z całej Szwecji, różne grupy etniczne…


pride 2019
Mieszkańcy pozdrawiają maszerujących

Jest radośnie, wzniośle, międzypokoleniowo, międzynarodowo, międzyludzko…I tak przy okazji:
Małżeństwa jednopłciowe zawierane w kościele wprowadzono tu w 2009, przegłosował je parlament a rządziła wówczas (w latach 2006-2014) koalicja partii liberalno-centrowych i chrześcijańskich demokratów, które w swoich programach mają tzw. tradycyjne wartości.


pride 2019
Reprezentacja Kościoła Szwecji

261 głosów za, 22 przeciw, 16 się wstrzymało.Również wśród władz Kościoła Szwecji odbyło się w 2009 glosowanie nad prawem par jednopłciowych do zawierania związków przed ołtarzem. Przeważająca większość (184 za, 49 przeciw, 16 się wstrzymało) opowiedziała się za udzielaniem błogosławieństwa parom homoseksualnym oraz określania ich związków słowem „małżeństwo”.

Oto więcej zdjęć: