Dlaczego 7-ego? W dawniejszych czasach panował zakaz łowienia raków podczas lata. Ten okres ochronny kończył się właśnie 7 sierpnia.

Teraz można łapać raki bez ograniczeń kalendarzowych, ale data została jako symboliczny początek sezonu ich konsumpcji.


Kräftskiva
Kameralny wariant – kadr z filmiku na YouTube

Wspólne jedzenie raków z przyjaciółmi czy sąsiadami jest w sierpniu częstym powodem do wieczornych imprez, nierzadko suto zaprawianych alkoholem. Takie przyjęcia nazywają się „Kräftskiva” (czyt.: kreftsziva”) albo „Kräftfest, (kräfta to po szwedzku rak).

Jak więc wygląda taka impreza?
Stół:
– jeśli są po temu warunki, stoi w ogrodzie lub na werandzie. Nad nim pozawieszane są kolorowe ozdoby; lampiony i papierowe łańcuchy.


kräftskiva
Takie lampiony zakłada się na żarówki, których sznur wisi nad werandą, czy między drzewami. W bardziej tradycyjne warianty wstawia się świeczkę. Fot. Flickr 

Na stole mamy:
– ogromne półmiski z rakami udekorowane kiścimi kopru.
– pieczywo; chrupkie albo/i bagietka
– żółty ser w kawałku, który sami kroimy (a raczej strugamy) sobie „łapką do sera”
„Västerbottenpaj” – czyli tarta, której głównym składnikiem jest żółty ser pochodzący z regionu Szwecji zwanego Västerbotten, czyli północno-wschodni (chociaż „väst” to zachód) kawałek wybrzeża, z miastem Luleå.


IMG_8448

– alkohol: głównie wódka, może być czysta, ale tu chętnie pije się gatunki aromatyzowane, coś jak polska Żubrówka. Pochodzą głównie z regionu Skåne (Skania) i mają różne ziołowe smaki. Jest też piwo, no i ostatecznie białe wino, choć to nie należy do tradycji.

Atrybuty:
– jedzenie raków potrafi być ryzykowne dla stroju – a więc na szyi mamy papierowy śliniaczek, takie kupuje się z tej okazji w sklepie, w stoiskach pod hasłem ”Kräftfest”,
– serwetki w dużej ilości, oczywiście w jakiś pasujący wzorek,


Kräftskiva
Już od połowy lipca sklepy wystawiają to, co na rakową imprezę mieć trzeba…

– kapelusiki, kolorowe i podobne do tych, które kojarzą się z zabawą sylwestrową,
– specjalne obcęgi,
– specjalne nożyki do wydłubywania rakowego mięsa ze skorupy,
– specjalne widelce – długie i zakończone małym dwuzębem,
– papierowe talerze – tradycyjne i praktyczne rozwiązanie, gdy świętujemy na łonie przyrody bądź w ogrodzie – dodaje przyjęciu wakacyjnego charakteru – gdy raki są zjedzone, talerze i wszystkie skorupy lądują szybko w workach na śmieci. Ci organizujący rakowy wieczór w mieszkaniu, czasem stawiają jednak na klasyczne talerze…


640px-Krebse_2000b

Toasty:
– są bardzo liczne i często śpiewane. Szwecja ma bardzo bogaty wybór krótkich przyśpiewek poprzedzających spożycie kolejnych kieliszków wódki. Nierzadko gospodarze przyjęcia przygotowują małe śpiewniczki dla wszystkich gości, by toasty brzmiały gromko.
Najbardziej popularny to „Helan går!” – w wolnym tłumaczeniu to „cała naprzód!”
– „Kto nie wypije całej, nie dostanie nawet połówki… hej farellallan-lej!”

Nie trzeba się długo domyślać, że takie imprezy są zwykle wesołe, głośne i długie…


kräftskiva
Warianty mrożone. Dla 10 osób trzeba takich paczek kupić ok. 20…

Będąc w Sztokholmie turystą, też możesz rozkoszować się rakami. Serwują je restauracje o tradycyjnym szwedzkim profilu kuchni.

Można je także bez problemu kupić w sklepach spożywczych, mrożone lub świeże. Są nie tylko szwedzkie, ale sprowadzane z Turcji,  USA, i innych części świata. Krajowe są jednak najdroższe.


kräftor
Tu świeże, szwedzkie i prawie dwa razy droższe niż mrożone i zagraniczne…

Fajnie jest mieć ze sobą takie wiaderko raków, tartę albo chociaż bułkę, jakieś napoje, usiąść z tym prowiantem gdzieś nad wodą albo w parku i poczuć… tak, tak – nadchodzący powoli koniec lata…


IMG_7880