Noblowski serwis, czyli świat ze złotą obwódką

Bankiety wydawane na cześć laureatów Nagrody Nobla zawsze były uroczyste choć początkowo gromadziły ścisłe grono.

Ich gospodarzem teoretycznie jest Przewodniczący Fundacji Alfreda Nobla, ale ponieważ w uroczystości uczestniczy król, który jest tu wszędzie gospodarzem, to on wita przybyłych i wznosi pierwszy toast ku czci fundatora. Tak jest i teraz. Tyle, że grono gości rozrosło się do ok. 1300 osób..

Bankiet noblowski
Stół honorowy – przy nim zasiadają wszyscy tegoroczni laureaci, osoby im towarzyszące, rodzina królewska, przedstawiciele Akademii i Fundacji Noblowskiej, najważniejsze osobistości w państwie. Fot.Kadr z relacji telewizyjnej.

Szczególne okazje wymagają szczególnej oprawy; dziś zapewnia ją Błękitna Sala (Blåhallen) sztokholmskiego Ratusza. Program bankietu, jego menu, artystyczne antrakty, dekoracje kwiatowe – to wszystko jest do ostatniej chwili tajemnicą. Jedno co pewne to, że wymyślne delikatesy i szacowne trunki serwowane będą jak zwykle na tej samej porcelanie i w tym samym szkle, które dekoruje tu stoły od lat.  To znaczy od 28 lat – dopiero w 1991, w 90-ą rocznicę przyznania pierwszej Nagrody Nobla, stoły zastawił Noblowski serwis (Nobelservisen).


Nobel porcelana
Fot. Orasis, Nobel Foundation

Projektantką porcelany jest Karin Björquist (1927 – 2018) z wytwórni porcelany Rörstrand, szkło i sztućce to pomysł Gunnara Cyréna (1931 – 2013) z manufaktury szkła artystycznego Orrefors, za tekstylia (srebrnoszare lniane obrusy i serwetki) odpowiada Ingrid Dessau (1923 – 2000) z Zakładów Włókienniczych w Klässbols (Klässbols Linnveväri).


nobelduken.jpeg
Obrusy są nieco zgrzebne, na serwetce – fundator, złoty akcent kieliszka to signum noblowskiego szkła. Fot. IBL, Svensk Damtidning

Kiedy odwrócimy dowolny talerz czy spodeczek zobaczymy dwa źródła pochodzenia; Gustavsberg – gdzie serwis był produkowany i Rörstrand, gdzie był dekorowany.


Nobelservis
Fot. Dom Aukcyjny „Bukowskis”,

Rörstrand to taka szwedzka Miśnia, działa od 1726 i po niemieckim Meissen jest drugą fabryką porcelany powstałą w Europie. Początkowo mieściła się w Sztokholmie, dziś działa w Lidköping i jest częścią fińskiej firmy Fiskars. Zakłady w pod sztokholmskim Gustavsberg są młodsze, ruszyły w 1826.

W zastawie przeważa biel, urozmaicona czterema kolorami i złotymi akcentami. Żółty reprezentuje jesień, Azję i medycynę; biały – lato, słońce Afryki i chemię; niebieski – zimę, mądrość starej Europy i literaturę; zielony – wiosnę, młodą Amerykę i fizykę.Zaraz po swojej premierze stał się serwis w Szwecji wielkim sukcesem, otrzymał prestiżową nagrodę i przez jakiś czas był dostępny na rynku. Teraz w wolnej sprzedaży są zaledwie niektóre modele sztućców i nieliczne wyroby ze szkła. Miłośnicy noblowskiej porcelany muszą polować na nią na aukcjach.

Ceny? Zależą od tego jaką część serwisu wypatrzymy na akcji. Płaskie talerze i talerzyki deserowe w łącznej liczbie 18 szt. sprzedano 2 lata temu za 5,5 tys. kr (ok. 2 tys. zł), ale już produkowane w znacznie mniejszej ilości trzy ozdobne miseczki deserowe poszły za 30 tys. kr (12 tys. zł.) …  Dobrze – niech będą drogie lub niedostępne – ekskluzywny charakter noblowskiej porcelany podnosi tylko rangę wydarzenia, na które w tym roku czekamy wyjątkowo przejęci 🙂


Bankiet noblowski
Serwis spełnił swoje zadanie, czas na tańce… Fot. Hansbaer, Wikipedia. 

Taaak, jedni idą tańczyć inni zmywać… Noblowski serwis, uznany za dzieło sztuki, jako takie jest również traktowany a woda dziełom szkodzi – tak więc tysiące sztuk porcelany zmywane są nie tylko ręcznie ale i na sucho. Tak – na sucho, czyli wilgotną ściereczką nasączoną środkiem antybakteryjnym. Od 28 lat żadnych zachorowań nie odnotowano…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: