Dziś, 30 kwietnia, Król Karol XVI Gustaw kończy 73 lata. I jak co roku, na zamkowym dziedzińcu odbyła się z tej okazji urodzinowa uroczystość. Zaczęła się o 11:15 występem wojskowej orkiestry, potem uroczysta zmiana warty, przemarsz Króla przez podwórzec by w skrzydłowym budynku przyjąć życzenia od ważnych osób i tradycyjne wręczanie kwiatów przez dzieci.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Uroczyście…

Z jednego z zamkowych okien wszystko obserwowała rodzina jubilata – Królowa Sylwia, Księżniczka Wiktoria z mężem i córką, oraz synowa Zofia, której mąż, Książę Karol Filip dotrzymywał Królowi kroku na dziedzińcu.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Uroczystość zgromadziła (tak na oko) w porywach to tysiąca osób; zarówno mieszkańców Sztokholmu, którzy zaplanowali tę wizytę, jak i turystów przypadkiem będących w okolicy.


p4305987.jpg


Było na co popatrzeć – galowe mundury, konie, armaty – i czego posłuchać; miłośnicy orkiestr dętych i marszowej muzyki mieli prawdziwą ucztę. Ale zagrano również „Dancing Queen” Abby – podobno do tego przeboju Król i Królowa, będąc w pierwszych dniach swojej znajomości, tańczyli w dyskotece i darzą go szczególnym sentymentem.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Było sporo dzieci z kwiatami, zrobiono dla nich specjalny sektor wśród publiczności i tam dzielnie czekały z rodzicami na moment, kiedy wreszcie będą mogły podejść do Króla i ofiarować mu przyniesiony bukiet. Zdarzały się także laurki.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Po części oficjalnej zniesiono ogrodzenie z lin i wszyscy przybyli mogli swobodnie poruszać się po dziedzińcu. Do grupy w zamkowym oknie dołączył Król, a my „poddani” machaliśmy do nich, biliśmy brawo i robiliśmy zdjęcia. A jeśli ktoś chciał przekazać Królowi pisemne życzenia, mógł to zrobić na stronach wyłożonej w Zamku księgi gratulacyjnej.


p4306005.jpeg


Wszystko trwało ok. dwóch godzin. Było spokojnie, na luzie i bez pancernych szyb, choć policja i inne służby były widoczne. O ile wiwaty na cześć monarchy nie są typowym obrazkiem dzisiejszych czasów, o tyle normalność i przystępność uroczystości napawa pewną nadzieją…

Pozdrawiamy więc Karola XVI Gustawa i życzymy 100 lat!

A dla tych, którzy przybyć na zamek dziś nie mogli – pokaz zdjęć. Niestety nie mamy jeszcze prasowej akredytacji i musieliśmy się zadowolić dalszymi rzędami… Ale i tak było warto 🙂


Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.